HAYAT SANA LİMON VERİYORSA LİMONATA YAPMAYI ÖĞREN

534

Yaşadığımız zorluklara farklı bir şekilde yaklaşarak kendimizi geliştirebilir miyiz, daha iyi bir halimizi ortaya çıkarabilir miyiz ve bütün bunlar sona erdikten sonra yeni halimizle yaşamaya devam edersek daha başarılı ve mutlu bir insana dönüşebilir miyiz? Bunun yapılabileceğini düşünüyorum.

Öncelikli olarak hayal kurmaya devam etmeliyiz, insan hayallerinin öldüğü gün ölür demiş büyük usta Yaşar Kemal. Sizin de en az bir tane sizi heyecanlandıran hayaliniz olsun, bu hem hayatta kalmanızı hem de kendinizi geliştirmek için motivasyonunuzu artırır.

Bu hayalinizle ilgili olarak şu an yaşadığımız zor ve sıkıntılı dönemde bile bazı adımlar atabilirsiniz, en azından bir araştırma yapabilirsiniz internet üzerinden veya bazı şeyler okuyabilir ya da izleyebilirsiniz konu ile alakalı, başlamak önemlidir.

Hayata karşı bir heyecan duymak ve hevesli olmak da çok önemlidir; bu günler de geçecek ve hayat bir şekilde devam edecek, umudunuzu korumaya çalışın.

Yardım edebileceğiniz insanlar ve yardımcı olabileceğiniz konular varsa bu dönem bu yardımları sunmak için de oldukça iyi bir dönem aslında.

Korkularınız olabilir, hepimizin var, korkularımız bizi hayatta tutar, cesaret ise korkuların olmaması değil, onları yönetebilmek ve onlarla birlikte hedefimize yürüyebilmektir.

İrade çok öne çıkıyor, irade kendimizi isteklerimiz ve ihtiyaçlarımız doğrultusunda zorlayabilmektir biraz da. Bazen başarı ile başarısızlık arasındaki farkı fazladan atılan son bir adım belirler. Bu nedenle lütfen çabuk vazgeçmeyin.

Bu dönemi biraz da kendinizi daha yakından tanımaya adayın, gelişime açık yönlerinizi belirleyin. Hatalarınızdan ders çıkarın, kendinizi affedin, taşıdığınız gereksiz yüklerden kurtulun ve hafifleyin.

Hayatta kalmak için anda kalma becerilerinizi geliştirin, endişelerinizi azaltın, unutmayın endişenin var olmadığı tek an şimdidir, endişeler hep geleceğe aittir.

Bazı yeni beceriler edinmeye çalışın, bugüne kadar başkalarının sizin için yapmış olduğu işlerden bir tanesini siz kendiniz yapmaya başlayın, çok basit bir şey bile olabilir.

Hayatta kalmak ve hayallerimize ulaşmak için bazen fedakarlıklar yapmamız gereken dönemler yaşanabilir, işte öyle bir dönemden geçiyoruz. Belirsizlikle mücadele etmemiz gereken bir süreç, yine de bir yön oluşturmaya çalışalım, hedeflerimiz olsun. Değerlerimizi korumaya devam edelim. Verebileceğimiz şeylere odaklanalım. Sezgilerimize güvenelim. Fırtınalı dönemlerin güçlü denizciler yaratması gibi fırtınalı günler güçlü olmamıza katkı sağlar, bunu unutmamaya çalışalım.

Hayatta kalabilmek için olaylara farklı bir gözle bakmaya çalışalım, bu şartlar altında neler yapabiliyorsak onları yapalım, motivasyonumuzu kendimiz oluşturalım. Kendimizle konuşurken kullandığımız kelimelere daha fazla dikkat edelim, nazik ve yapıcı olalım.

Gücümüzü kendimizden ve sevgiden alalım, ayaklarımız yere bassın ama hayallerimizden de vazgeçmeyelim, kendimize ve hayatımıza katmamız gerekenler için küçük de olsa bir adım atmaya çalışalım. Daha cesur düşünelim ve davranalım, zamanı iyi kullanalım, kendimizi bile şaşırtalım tavrımızla, konfor alanımızdan biraz çıkalım, örnek olalım.

Yaşadığımız güçlüklerde biraz olsun neşe, bolca umut ve irade bulalım. Yürümeye devam edersek güçlüklerin içinden çıkacağımızı unutmayalım. Ve şükretmeyi de ihmal etmeyelim elbette, sağlıklı geçirdiğimiz her gün için. Meşhur sözdür, hayat sana limon veriyorsa limonata yapmayı öğrenebilirsin diye.

Sevgi ile kalın.