PSİKOLOJİK SERMAYENİZİ GÜÇLENDİRİN

1097

Şirketlerin sermayeleri vardır; güçlü sermayesi olan şirketler içinde olduğumuza benzer belirsiz durumları diğer şirketlere göre daha rahat atlatırlar. Bizler de aslında şirketler gibi psikolojik sermayelere sahibiz, eğer sermayeniz güçlüyse zor durumları daha kolay bir şekilde geçirirsiniz.

Peki bir insan psikolojik sermayesini nasıl güçlendirebilir, neler yapar, nasıl adımlar atarsak iyi bir sermaye biriktirebiliriz?

Kendimizi başarılı hissetmek psikolojik sermayemizi güçlendirir, konfor alanımızın dışına çıkmaya cesaret etmek, potansiyelimizin limitleriniz zorlamak, irademizi güçlendirmek gibi alt başlıklar düşünülebilir.

Ayrıca resilience yani duygusal dayanıklık ön plana çıkıyor, bu konu ile ilgili ayrı bir yazı yazacağım.

Yaşananlara karşı olabildiği ölçüde olumlu bir tutum sergilerseniz, iyimserliğinizi belli ölçülerde korumayı sağlayabilirseniz sermayeniz güçlenir. Bunun için olayları biraz daha farklı açılardan değerlendirmeye çalışmalısınız. Umutlu olabilmek için nedenler bulduğumuz ölçüde bütün bunlar kolaylaşabilir.

Başında “öz” olan bütün kavramlar psikolojik sermayenizin önemli parçalarıdır; özgüven, özsaygı, özdeğer ve benzerleri şeklinde düşünebilirsiniz.

Kendinizle düşünceleriniz aracılığı ile nasıl konuştuğunuz, kendinize neler söylediğiniz yukarıdaki kavramlar açısından çok önemlidir.

Özellikle de içinde olduğumuz günlerde kendinizi yargılamak ve kendinize kızmak yerine kendinizle barışmayı ve iyi bir ilişki içinde olmayı deneyin lütfen.

Sevgi ile kalın.

Mert Çuhadaroğlu