SALGIN GÜNLERİNDE MUTLULUĞUN KİMYASI

641

Daha önce mutluluğun kimyası konu başlığında yazılar yayınlamıştım, diğer yandan bu yazılar dışarıda olabileceğimiz, işe gidebileceğimiz bir döneme aitti, bu nedenle evde basitçe neler yapabileceğimizle ilgili ayrı bir yazı yayınlamayı düşündüm.

Biliyorsunuz stres yaşamak kortizol hormonu salgılamamıza yol açıyor, içinden geçtiğimiz dönemde bunu azaltmak kolay değil. Bu nedenle stresi dengeleyebilecek mutluluk hormonlarını daha fazla üretmeye çalışacağız. Bunu evde nasıl yapabileceğimize dair fikirlerimi paylaşmak istedim.

En kolay üretebileceğimiz hormon endorfin, tempolu bir şekilde spor yaptığımızda örneğin yürüyüş yaptığımızda bile ortaya çıkıyor, aslında bir tür ağrı kesici, kaslarda oluşan ağrıyı gidermek için salgılanıyor ama bizi mutlu ediyor önemli olan kısmı bu. Bu yüzden mutlaka ve mutlaka evde egzersiz yapıyoruz.

İkincisi dopamin; dopamin aslında bir açıdan bakıldığında bir tür ödül hormonu, kendinize bir hedef belirleyin evin içinde yapabileceğiniz, örneğin yarım saat spor yapmak olabilir, bir kitabın 30 sayfasını okumak olabilir, telefondan bir saat uzak kalmak olabilir, bu hedefinizi gerçekleştirdiğinizde kendinizi bir meyve ile veya küçük bir parça bitter çikolata ile ödüllendirin.

Seratonin’i evde üretmenin en iyi iki yöntemi güneş ışığı ve kaliteli gece uykusu. Bu nedenle eğer dışarıda güneş var ise lütfen özellikle öğle saatlerine denk getirecek şekilde 15-20 dakikalık bir güneş banyosu yapmaya çalışın. Geceleri 22’den sonra TV izlemeyin, cep telefonu ile ilgilenmeyin, bitki çayı, ılık bir duş ve 23 gibi yatmaya çalışın.

Evde üretebileceğimiz son hormon ise oksitosin, bilindiği gibi oksitosin bir tür sevgi ve güven hormonu; yalnız değilseniz birlikte yaşadığınız insanlar varsa ve uzun süredir evde olduğunuz için herkesin sağlıklı olduğuna eminseniz birbirinize sarılın bol bol ve sevginizi hem söyleyin hem de gösterin. Aynı evde yaşadığınız hayvan dostlarımız için de geçerli elbette bu söylediklerim.

Mutluluk biraz da ürettiğimiz hormonlarda gizli. Hep söylerim mutluluk belki de tüketilmeden önce üretilmesi gereken bir şeydir diye.

Sevgi ile kalın.