KAYGI SEVİYESİNİ DÜŞÜK TUTMAK

1015

İçinde olduğumuz zor süreçte bize düşen sorumluluklardan bir tanesi de olabildiği ölçüde kaygı seviyemizi düşük tutmaya çalışmaktır. Eğer bunu yapabilirsek yaşananların bizdeki olumsuz yansımasını de belli ölçülerde kontrol altında tutmayı başarabiliriz. Yaşanan kaygı yağmurundan hiç ıslanmamak mümkün değil belki ama az ıslanarak çıkarsak daha çabuk kuruyabiliriz.

İnsan belirsizlikten hoşlanmaz, belli rutinlerimizin olması bize aslında iyi gelir. Bu nedenle özellikle de evden çalışma konusunda deneyimi olmayıp bir anda kendisini uzaktan çalışma modelinde çalışırken bulan kişilerin bocaladığını gözlemliyorum. İster çalışıyor olun ister olmayın lütfen sanki sokağa çıkacakmışsınız gibi kişisel bakımınıza ve kıyafetinize özen gösterin, sabahtan akşama kadar evde pijama ya da eşofman ile oturmayın. Emin olun bu söylediğim şeyi yaparsanız yeni dışarı çıktığınızda nasıl giyiniyorsanız öyle giyinirseniz bunun yararını görürsünüz.

Belli ölçülerde çok katı olmayan bir günlük rutin oluşturmaya çalışın; mümkün olursa erken yatıp kalkmaya çalışın, güzel bir kahvaltı yapıp kahvenizi içtikten sonra ilgi duyduğunuz bir konuda kendinizi geliştireceğiniz bir kitap okuyun ya da bir belgesel izleyin.

Mutlaka günde en az yarın saat evin içinde spor yapmaya çalışın.

Boş bırakılan zihin olumsuz düşünmeye meyillidir. Bu nedenle kendinizi meşgul edecek anlamlı bir aktivite bulmaya çalışın. Zoom üzerinden yapılan eğitimler var, bir kısmı da ücretsiz olarak sunuluyor, bunları takip edebilirsiniz.

Elbette tembellik hakkınız da olacak merak etmeyin. Arkadaş grupları ile houseparty uygulaması üzerinden sekiz kişiye kadar dışarı kapalı görüntülü sohbetler gerçekleştirebilirsiniz.

Bir dil öğrenme düşünceniz varsa başlangıç aşamasını belki online olarak yapabileceğiniz bir kurs bulabilirsiniz.

Denge önemli, dengeden uzaklaştıkça kaygı miktarı artabilir. Kendinizi ne çok fazla salın, ne de kendinize gereksiz yere aşırı yüklenin, ikisinin arasında bir yerlerde herkes kendi denge noktasını oluşturabilir.

Her günün birbirinin aynı olmasına izin vermeyin, eskiden olduğu gibi hafta içi günlerde ve hafta sonunda yaptığınız şeylerin birbirinden az da olsa farklı olmasını sağlayın. Eskiden sadece akşamları film ya da dizi izliyorsanız yine öyle yapmaya çalışın.

Beslenmenize, uykunuza önem vermek, arkadaşlarınızla ve sevdiğiniz tüm kişilerle bir şekilde iletişim içinde olmayı sürdürmek de kaygıyı azaltmak için önemlidir. Sadece küçük bir uyarı yapmak istiyorum bu iletişimlerde salgın ve alınan tedbirler dışında konulardan bahsetmeye çalışın olabildiği ölçüde.

Aynı evi paylaştığınız kişilerle de hem kendinize özgür alan bırakacak zaman dilimleri belirleyin hem de birlikte geçirdiğiniz zamanın kaliteli olmasına özen gösterin lütfen.

Mert Çuhadaroğlu