KRİZ GÜNLERİNDE ETKİN LİDERLİK

791

Liderlik eğitimleri verdiğimde sürenin en az yarısını kişinin kendi hayatına liderlik yapmasına ayırırım. Benim görüşüme göre kendi hayatımıza liderlik yapmadan iş hayatında liderliği özümsememiz çok zor olur.

Gelin bugün içinden geçtiğimiz zor dönemde kendi hayatlarımıza liderlik ederken nelere dikkat etmeliyiz bundan bahsedelim.

Normal dönemlerde olduğu gibi kriz dönemlerinde de liderliğin en önemli kısımlarından bir tanesi iletişim konusudur. Dolayısıyla hayatlarımızı yönetirken çevremizle daha fazla iletişim içinde olmalıyız. Kendi içimize kapanmak doğru yöntem olmayabilir, ben kendi adıma zor dönemlerden geçerken çevrem ile olan iletişimi iki katına çıkarıyorum. Evet yüz yüze görüşemiyoruz belki ama telefonlar, ipad ler ve lap toplar ile gerek sesli gerekse görüntülü görüşme anlamında her türlü imkana sahibiz. Zoom üzerinden veya houseparty uygulaması üzerinden de görüşmeler yapılabiliyor.

Liderlik etmenin diğer bir kısmı yardım etmekle ve destek olmakla ilgilidir. Dünya sadece kendimizden ve ailemizden ibaret değil. İletişimde olduğunuz insanlara nelere ihtiyaç duyduklarını sorun, çoğu zaman sadece sizin sesinizi duymak bile onlara çok iyi gelecektir.

Hedefleriniz olsun; hedefsiz liderlik zordur. İçinde olduğumuz koşulları dikkate alarak kendinize günlük ve/veya haftalık hedefler belirleyin. Bu bir kitabı bitirmek, her gün beş kişiyle iletişim kurmak, yazı yazmak, yarım saat spor yapmak gibi günlük rutine dair şeyler olabilir.

Hedefleriniz dışında uzun vadeli stratejileriniz de olsun, kendinizi geliştirmek istediğiniz bir konu bulun ve o konu ile ilgili yazılmış olan yazıları okuyun, videoları izleyin ve hatta online eğitimlere katılın. Hiçbir konu aklınıza gelmiyorsa belki bir yabancı dil öğrenmeye başlayın.

Liderler aynı zamanda motivasyon anlamında başarılı kişilerdir. Hayatınıza daha iyi liderlik yapmak istiyorsanız motivasyon becerilerinizi geliştirin, bir yandan kendi içsel motivasyon kaynaklarınızı keşfederken bir yandan da çevrenizdeki insanlardan bu yönde bir talep varsa onları motive etmeye çalışın.

Liderlik dinlemek ile de ilgilidir ve bu nedenle koçluk ile yakından ilişkilidir. Dinleme becerilerinizi geliştirin.

Değişik bakış açıları geliştirmeye çalışın hayatınız ve geleceğiniz ile ilgili olarak. Yaşanılan sürecin oluşturabileceği bazı fırsatları düşünmeye ve görmeye çalışın.

Önceliklerinizi iyi belirleyin, iyi liderler önemli ve öncelikli olan konuları iyi ayrıştırırlar. Karar verme becerilerinizi de geliştirin, özellikle kriz dönemlerinde sağlıklı kararlar alanlar bir adım öne geçebilirler.

Duygu ve mantığı dengelemeye çalışın, sadece duygu ile veya sadece mantık ile hareket etmemeye çalışın.

Unutmayalım sakin denizler iyi denizci yetiştirmez, içinden geçtiğimiz fırtınalı günlerde geminize iyi kaptanlık yaparak liderliğinizi pekiştirin.

Sevgi ile kalın.

Mert Çuhadaroğlu