RESILIENCE ( DUYGUSAL DAYANIKLILIK)

1076

Duygusal dayanıklılık kavramı benim çok önem verdiğim bir kavram; içinde olduğumuz süreçte daha da fazla önem kazandığını düşünüyorum. Bu nedenle bu yazıda biraz resilience konusundan bahsetmek istedim.

Elbette olumlu düşünmek bu işin başlangıç noktasıdır. Olumlu düşünmek dediğimde bir şeyleri yok saymaya çalışmaktan bahsetmiyorum elbette, kabul edeceğiz ve kendi etki alanımızda neler yapabileceğiz ona bakacağız. Duygusal dayanıklılığı yüksek olan insanlar genellikle kendi etki alanlarında hareket etmeyi alışkanlık haline getirmiş olan kişilerdir, evet böyle bir durum var, peki ben bununla ilgili olarak neler yapacağım şeklinde düşünür ve hareket ederler.

İyimser bir bakış açısına sahip olmak da hem olumlu düşünmek hem de duygusal dayanıklılık açısından önemlidir. İçinde olduğumuz sürecin geçici olduğunu fark etmeniz çok önemlidir. Ayrıca yalnız olmadığınızın da farkında olun, milyarlarca insan hep birlikte bir sürecin içindeyiz ve biz çözüm üretilmeye çalışılıyor.

Dayanıklılık için olumlu düşünme ve iyimser bakış açısı ile başladıktan sonra esas temel direk vazifesini gören kısım denge konusudur. Dengeden uzaklaştığınız zaman dayanıklılık azalır, bu nedenle hayatınızın olabildiği ölçüde bir dengede olmasını sağlamaya çalışın.

Dengenin fiziksel sağlık ile ilgili boyutlarını da ihmal etmeyin lütfen; bağışıklığı güçlendiren sağlıklı beslenme, güneş ışığı almak, evde spor yapmak, iyi bir gece uykusu gibi şeyleri ihmal etmeyin.

Duygusal dayanıklılık bir açıdan da düştüğümüzde ayağa kalkabilme becerisidir. Dayanıklılık ne kadar düştüğümüzle ilgili değildir, düştüğümüzde ayağa kalkma kapasitemiz ile ilgilidir.

Bu nedenle bakış açılarımızı biraz değiştirmeliyiz, esnek olabilmeliyiz, destek almalıyız.

Dayanıklılığınızın yüksek olacağı günler dilerim.

Sevgi ile kalın.

Mert Çuhadaroğlu