SALGIN TATİL ALIŞKANLIKLARIMIZI NASIL DEĞİŞTİRECEK?

819

Ben bu konunun uzmanı değilim, sadece tatil yapmayı seven bir insan olarak kendi tahminlerimi ve görüşlerimi paylaşmak istiyorum.

Yaklaşık 20 yıl önce ilk kapsamlı butik oteller rehberi çıktığından beri yazlık dışında yaptığım tatilleri butik otellerde yapmaya gayret ediyorum. Benim için butik otel demek en fazla 20 odalı bir yer ve en fazla 50 kişinin aynı anda tatil yaptığı yer demek. Yaşanan salgın kontrol altına alındıktan sonra insanların otel tercihinin bu yaz için butik oteller yönünde olacağını ve iyi butik otellerde yer bulunamayacağını tahmin ediyorum. Özellikle de araba ile ulaşım anlamında İstanbul’a yakın olan Kuzey Ege ve Ege Bölgesi bu açıdan şanslı olabilir.

Beş yıldızlı büyük otellerin kapasitelerinin sadece en fazla yarısı kadar misafir kabul edeceğini tahmin ediyorum, havuzlar büyük ihtimalle kapalı kalacaktır, açık büfe ise benim zaten anlamsız bulduğum bir uygulama idi, bu yıl pek göreceğimizi sanmıyorum.

Yazlıklar çok popüler olacak, yazlık kiralama bu yazın en popüler trendi olabilir tatil konusunda. Yazlık kiralarının da artabileceğini tahmin ediyorum, özellikle Çeşme – Bodrum hattında bunu gözlemleyebiliriz.

Ulaşım ciddi bir soru işareti; bana en riskli gelen ulaşım deniz yolculuğu, bundan uzak durmaya çalışacağım. Havayolu ise eğer kısa sürerse ve yeterince boşluk bırakılırsa belki düşünülebilir. En popüler ulaşım şekli araba ile yapılanlar olacak.

Arabaya atlayıp yazlığa veya en fazla bir butik otele gidiyor olacağız.

Tatil yapmak kesinlikle bir ihtiyaç normal dönemlerde, bu nedenle yine tatil yapıyor olacağız ama diğer yazlara göre biraz daha farklı olacağı kesin.

Mert Çuhadaroğlu