UZAKTAN ÇALIŞMAYA HAZIR MIYIZ?

847

8 yıl önce bankacılık kariyerimi bırakıp koçluk ve yazarlık yapmaya başladığımda yeni bir düzen oturtmak benim için hiç kolay olmamıştı. Aradan geçen sürede önemli ölçüde deneyim edindim. Küresel salgın nedeniyle pek çok ülkede ve bizim ülkemizde uzaktan çalışma modelleri daha sık kullanılmaya başlandı. Bu yazıda bu konu hakkındaki görüşlerimi paylaşmak istedim.

Kübler Ross değişim modeli eğrisinde yaşanılan her değişim; şok geçirme, reddetme, öfkelenme, depresyon, kabul etme ve entegrasyon şeklinde ilerlemektedir.

Dolayısıyla kabul etme ve entegrasyon aşamalarına ne kadar çabuk gelebilirsek uzaktan çalışmayı o ölçüde verimli kılmak mümkün olabilir.

Yapılan yeni bir araştırmada uzaktan çalışmanın çalışanların performansı ya da üretkenliği üzerindeki etkisine dair şirketlerin sadece yüzde yirmisi orta ve ileri derecede olumsuz etkilerden bahsetmişler.

Bu aralar tamamen tesadüfen anlamsız işler üzerine bir podcast dinledim. Pek çok iş kolunda çok sayıda görevin aslında gereksiz olduğunu iddia edenler var. Eğer yaptığınız iş bu kapsama giriyorsa konuyu bir de bu açıdan değerlendirmekte fayda var. Yaptığım işin anlamlı olduğunu düşünmüyorsam, işe gitme nedenim daha çok bana sağladığı maddi imkanlar ve sosyalleşme ise şimdi uzaktan çalışma modelinde daha fazla zorlanabilirim.

Bu durumda imdadımıza zoom yetişiyor, uzaktan çalışma modeli zoom üzerinden yapılan toplantı ve görüşmelerle sosyallik anlamında destekleniyor. Diğer yandan normal çalışma yöntemlerinde zaten gereksiz olduğu düşünülen toplantıların hız kesmeden devam ediyor olması da ayrı bir soru işareti olarak kafalarımızda yerini almalı.

Uzaktan çalışma deneyimi yüksek birisi olarak size önerim, normalde işe gittiğiniz şekilde davranmaya çalışmanız olacaktır. Erken uyanın, kahvenizi içip duşunuzu alın, iş kıyafetleriniz olmasa bile en azından pijama ve eşofman dışında bir şeyler giyin. Her 25 dakikalık çalışmadan sonra beş dakika veya her 50 dakikalık çalışmadan sonra 10 dakika mola verin. Öğle tatilini de atlamayın, akşamları da kendinize bir saat erken çıkmak için verin.

Uzaktan çalışmanın en büyük avantajı kuşkusuz ulaşımda zaman kaybetmeyi ortadan kaldırmasıdır. Bu süreyi evde spor yaparak değerlendirmeye çalışın.

Motivasyonunuzu koruyabilirseniz dikkatinizi dağıtacak daha fazla şeyin olduğu ev ortamında da verimli olabilirsiniz. Bu nedenle işinizi yaparken mümkünse telefonunuz duyabileceğiniz ama ulaşamayacağınız bir uzaklıkta olsun. Gözlemlerime göre en fazla zaman kaybını telefon yaratıyor, ayrıca büyük bir dikkat dağıtıcısı, bir instagrama girip çıkacağım dediğinizde kendinizi bir anda whatsapp gruplarından gelen komik videoları izlerken bulabiliyorsunuz.

Mola vermeyi ihmal etmeyin, mümkünse balkona çıkarak ya da kapının önüne inerek biraz temiz hava almayı da ihmal etmeyin.

Sonuçta uzaktan çalışma modelleri bu salgın olmasaydı da hayatlarımıza gireceklerdi, hızlı bir geçiş yaşıyoruz, bazı aksaklıklar olmasını olağan karşılamak gerekir.

İyi çalışmalar, sevgi ile kalın.

Mert Çuhadaroğlu